Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 3.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Biała / Бяла
#21
Program pt. Turysci lecial jednoczesnie z kulinarnym Rączka gotuje.Pomocy przy nagrywaniu udzielał nasz rodak mieszkający w Neseberze Mariusz z portalu widniejacego na samym początku...
Odpowiedz
#22
Dziękuję Tereso, Remigiusz Rączka i TVS na szczytach popularności, ludzie to jednak oglądają a mnie się zdawało, że tego słuchać i oglądać się nie da. Co prawda Rączkę lubimy choć sprytnie korzysta z kryptoreklamy na rzecz swojej własnej restauracji w Wodzisławiu Śląskim. Gdyby tak Rączkę wysyłać zechcieli z TVS oraz TVP Katowice na dwa miesiące w delegację do Białej i Obzoru to by było coś ciekawego i pożytecznego dla nas. Przyznam, iż przez rok cały tęsknimy za mechanami i ich menu. Lubimy Studen Kładenec w Obzorze. Ale jak już się tam dłużej siedzi to może i doskwiera czasem obzorska kuchnia. Biała w TVS - pomysłodawca miał dobrego nosa, nie zrealizował reportażu w Szkorpiłowcach czy też Sinemorcu a dostrzegł temat i potencjał drzemiący w Białej.
Odpowiedz
#23
To były kulinarne programy w Bułgarii

Turyści byli nakrecani na całym wybrzeżu
Odpowiedz
#24
Znasz sprawę znakomicie Tereso, moje gratulacje i podziękowania. A ja żałuję, że nie oglądałem. No ale jak mam oglądać skoro skasowałem  tę stację że swojej listy? Nigdy bym się nie spodziewał czegokolwiek pozytywnego po tym, gdy pan Arkadiusz Hołda, właściciel radia Silesia w Zabrzu i TVS zlikwidował wiadomości o godz.20, jedyny poważny program w swoim okienku.

Z ukłonami Mack
Odpowiedz
#25
W Bialej przy wjezdzie macie winiarnie. Pocxujcie sie jak dyplomaci. Zaopatruje sie tam nasza ambasada
Odpowiedz
#26
Tereso, zauważyłem na jednej z map dwie, jedną w strefie przemysłowej a jedną po drugiej, naszej stronie szosy. Jeśli sprzedają detalicznie to Twoja informacja urasta do rangi wprawdzie niedyplomatycznej bo gdzież nam do świeczników i żyrandoli możnych tego świata lecz za to do najistotniejszej wakacyjnej. Liczę, iż bonifikaty, namalenia będą solidne i będziemy tam pielgrzymować często. Jeśli byłaś i pamiętasz, napisz czym dysponują. Już jest wesoło.
Mack z podziękowaniami i ukłonami.
Odpowiedz
#27
Specjalny prezent od Macieja.Kanskiego [Obrazek: 35a21a433ba87a950ea8981eec956106.jpg]
Odpowiedz
#28
To ta przy szosie. Pierwszy napis po polsku: winiarnia
Odpowiedz
#29
Podróżowanie wzdłuż czarnomorskiego środkowego wybrzeża może dostarczyć sporej dawki wrażeń, szczególnie gdy zbliża się pora odjazdu ostatniego autobusu a my stoimy gdzieś pomiędzy Burgas i Warną i myślimy o tym czy zatrzyma się czy też pełen pasażerów nie zabierze nas. Czekając wraz z rodziną w Nesebyrze wraz z wieloma chętnymi na powrót do Obzoru czy Warny, właśnie na taki ostatni kurs miałem sporo emocji. Tym bardziej, iż spóźnił się mocno i miast być o 18 przyjechał około 19.30. Był to dalekobieżny ze Starej Zagory a może Plowdiw do Warny. Jest kilka serwisów z rozkładami, różnią się szczegółami a często zasadniczo. To nie tylko kwestia bałaganu ale także wyraz walki konkurujących firm przewoźniczych. Gdybyśmy spojrzeli czy to w komputerze czy nawet na konkretnym dworcu ( w co aż trudno uwierzyć ) w jedno tylko miejsce to nie wiedzielibyśmy, że kursów autobusowych do danego miasta może być dwa razy więcej niż widzimy w oglądanym rozkładzie jazdy. Firmy prezentują własne kursy w rozkładach jazdy oraz kursy firm „zaprzyjaźnionych” natomiast nie publikują godzin odjazdów autobusów firm konkurencyjnych. Przykładowo na Avtogara Varna funkcjonuje bardzo dużo rozkładów, nie ma wspólnego. Obcy jest w pełni zdezorientowany, biega pomiędzy stanowiskami, tablicami, kierowcami i licznymi przedstawicielstwami i kasami. Szofer chętnie ci doradzi lecz na rzecz swego pracodawcy, w międzyczasie w kierunku, który ciebie interesuje odjeżdżać mogą kolejne busy. Walka o pasażera jest codziennością na dużych dworcach. W Obzorze mającym mały a i ładny dworzec sytuacja jest przejrzysta. W Białej jest gorzej ponieważ dworzec nie jest dworcem a zapomnianym przez ludzi miejscem obok zamkniętego na zawsze sklepu z  epoki Todora Ziwkowa. Nie do końca jest pewne czy któremuś kierowcy chce się tam zajeżdżać czy raczej jeśli już przystanie to zrobi to gdzieś przy głównej drodze, na przykład przy skrzyżowaniu z ulicą wiodącą do centrum. W Warnie autobusiki, marszrutki, busy kursowały dotąd z małego „prywatnego” dworca, który położony jest na wysokości dużego Avtogara lecz po drugiej stronie głównej arterii z centrum do lotniska, ul. Władysława Warneńczyka. Obecnie jednak M-Bus, Travel Ekspres, Varnabus 2000 oraz Burgasbus odjeżdżają dla odmiany z warneńskiego Avtogara Jug mieszczącego się przy ul. Prilep.  Busy każdej firmy jeżdżą we wszystkie dni tygodnia, łącznie z niedzielami, przez Białą, Obzor, Słoneczny Brzeg, Pomorie, Sarafowo do Burgas na Dworzec Południowy Avtogara Jug. Dworzec autobusowy Jug znajduje się przy głównym dworcu kolejowym w Burgas. Z Avtogara Jug odjeżdżają także autobusy do miejscowości wybrzeża południowego. Dworzec Zachodni Avtogara Zapad, obsługuje autobusy dalekobieżne kursujące do Sofii, Starej Zagory, Płowdiw i innych miast w głębi Bułgarii. Warto nadmienić, że jeżdżą również inne busy i rzadziej autobusy nie wymienione w jakimkolwiek rozkładzie ale to kwestia przypadku gdy nadarzy się taki właśnie „dziki” przejazd. Jeżeli znajdziemy się na dworcu zachodnim po przyjeździe dużym autobusem dalekobieżnym z Warny przez Obzor, to pieszo nieco ponad pół godziny, 2.4 km, mamy do przejścia pomiędzy dworcami Zapad i Jug. Bez walizek warto przejść obok uniwersytetu i eleganckim bulwarem Aleksandrowska. Centrum Burgas jest znacznie bardziej zadbane od centrum Warny.
 
W końcu wysmażyłem rozkład dla Białej. Czy jest prawdziwy, realny, czy autobusy Doris i busy Travel Ekspres zajeżdżają do wnętrza Białej na coś co było dworcem? - to do sprawdzenia i ewentualnego poprawienia tego wyciągu. Tuż przed latem zazwyczaj firmy przewozowe wprowadzają uaktualnienia, choć ten układ jest stabilny generalnie, potwierdziły to lata ubiegłe. Ubyły niektóre kursy dalekie z Warny przez Obzor, Burgas i dalej. Frekwencja na niewysokim poziomie, co było miłe dla nas, nie przyniosła spodziewanych zysków właścicielom autokarów. Firmy bułgarskie słyną z doskonałych kierowców a autobusy są dobrej klasy w większości. Zainwestowali Bułgarzy w komunikację ogromne pieniądze i to jest widoczne nie tylko na liniach nadmorskich czy szczególnie z Warny i Burgas do Sofii. Bardzo zaawansowana jest komunikacja z Pragą, jeżdżą autobusy kilku firm. Dla nas interesujący jest przejazd z Brna do Warny, do Burgas, do Sofii. Ceny od 55 Euro firmy Group do Sofii i od 65 Euro Balkan Horn do Warny. Ten autobus jedzie z Londynu przez Pragę, Brno do Warny. Lecz mamy także własny, krajowy, regularny przewóz. Elabus, poznańska firma pojedzie z Krakowa i Katowic 12,21,30 czerwca; 3,6,9,12,15,18,21,24,27,30 lipca; 2,5,8,11,14,17,20,23,26,29 sierpnia; 1,10,19,27 września 2016 r. via Rumunia .
Można nim pojechać do Konstancy, Eforie, dzikich obozowisk na plażach Costineszti, Jupitera, Venus, Saturna, Bałczika, Albeny,  Kranewa, Złotych Piasków,  Świętych Konstantyna i Heleny,  Warny,  Białej, Obzoru, Świętego Własa, Słonecznego Brzegu, Rawdy i Burgas. W tym roku wg rozkładu - Kraków 5.00, Katowice 6.30 a w Białej następnego dnia 12.20, w Obzorze 12.30. Do kraju naszego rodzinnego odjedzie z Obzoru obok avtogary i budynku Las Vegas a właściwie po drugiej stronie ulicy o 19.40, dotąd była to 17.40 ale widać kierowcy nie dawali rady. Nic dziwnego, należy się podziw i szacunek za tę mordęgę. Przyjeżdżali do Burgas, sprzątnęli autobus i bez odpoczynku z powrotem. O tym, że spragnieni zysków właściciele poganiają kierowców to tylko na marginesie wspominam, poganiają oraz mają życie pasażerów i własnych pracowników w niewielkim uważaniu. Kierowca ze zmianowymi dwoma praktycznie pracują bez właściwego odpoczynku 3 pełne doby. Zostawiam draństwo.
Ad rem, Biała, odjazd o 20.00, stacja benzynowa Tornado Dil jak podaje przewoźnik w swoim rozkładzie, ul. Trifon. Milushev czyli szosa główna biegnąca przez Białą na wysokości ulicy Gospodin Miłuszew czyli północny kraniec Białej.
Jak więc widać po bliższym przyjrzeniu to w dziurze Byala komunikacja może być nader rozwiniętą, z międzynarodową włącznie, wbrew treści kartki papieru przyklejonej za kratą na szybie zapomnianego магазинa. Nadto z Sofii do Białej co roku w sezonie letnim kursowały dwa luksusowe autokary regularnej linii codziennie przywożąc stołecznych letników, zapewne i w tym roku tradycji będzie ciąg dalszy. Wnioskowałem zatem, iż Biała to niepoślednie miejsce na mapie. 

Автобусно разписание
от автогара ???  
Uwaga – na mapce towarzyszącej rozkładowi jazdy przystanek usytuowany jest na ulicy I, czyli ulica Pyrva, Pierwsza. Jest to krótka ulica pomiędzy główną drogą do Warny w północnym krańcu Białej a skośnie dobiegającą do szosy głównej ulicą Premjanov.
- Бяла(Вн)
 
8:02   8:32   9:32   11:02   12:02   13:02
Линия Травел Експрес
Обзор, автогара
Слънчев бряг, автогара
Поморие, център
Сарафово Разклон
Бургас, Автогара Юг, przy głównym dworcu kolejowym
 
9:02   10:02   11:32
Линия Varnabus 2000
Обзор
Слънчев бряг
Ахелой
Поморие
Сарафово Разклон
Бургас, Автогара Юг, przy głównym dworcu kolejowym
 
14:02   16:02   17:02   19:02   19:42   20:02
Линия M-Bus
Обзор
Слънчев бряг
Ахелой
Поморие
Сарафово Разклон
Бургас, Автогара Юг, przy głównym dworcu kolejowym
 
15:02   18:02
Линия Burgasbus
Обзор
Слънчев бряг
Ахелой
Поморие
Сарафово Разклон
Бургас, Автогара Юг, przy głównym dworcu kolejowym

15:42
Линия - Дорис: Варна - Сливен
Обзор, автогара
Слънчев бряг, автогара
Несебър, Поща
Равда, автогара
Поморие, център
Бургас, автогара Запад, Dworzec Zachodni
Айтос
Карнобат
Сливен
 
7:58   8:28   9:58   10:28   11:28   12:28   13:28
Линия M-Bus
Варна, Автогара Юг, ul. Prilep
 
8:58   9:28
Линия Burgasbus
Варна, Автогара Юг, ul. Prilep
 
09:38
Линия Дорис: Сливен - Варна 
Варна, Автогара, bulwar Władysława Warneńczyka 158
 
14:28   16:28   17:28   18:28   18:58   20:28
Линия Травел Експрес
Варна, Автогара Юг, ul. Prilep
 
15:28   17:58   19:28
Линия Varnabus 2000
Варна, Автогара Юг, ul. Prilep
 
Rozkład odjazdów autobusów z Białej, aktualizowany 28 I 2016.
Odpowiedz
#30
Ja też zdecydowałam się na Białą, bo w Obzorze nie mogłam znaleźć apartamentu który by mi odpowiadał. Mam wstępną rezerwację i jeżeli w między czasie nie pojawi się jakaś fajna inna miejscówka to jedziemy to Białej. Trochę obawiam się tych różnic terenu, ale planujemy plażować na dzikich plażach w okolicy więc dojazd i tak samochodem. Piszcie więcej takich ciekawostek o Białej chętnie poczytam. Słyszałam, że w Białej właśnie ze względu na te różnice terenu jeździ "ciuchcia", która podwozi turystów z plaży w te wyższe okolice. Ktoś coś więcej wie na ten temat ? Jaka trasa i ile kosztuje taka przyjemność. ?

I jeszcze jedno czy dojeżdżając na plażę Kara Dere nie zgubię zawieszenia ?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości