Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Дъждовница - tracka świątynia i najbardziej niedostępne nisze
#1
Miejscowość Дъждовница [Dyżdownica] położona jest wśród gór - wschodniego pasma Rodopów - nad sztucznym i zarazem przepięknym jeziorem Кърджали [Kyrdżali]. Mieszkają tutaj i Pomacy, i rodowici Turcy. W centrum tej malutkiej wioski króluje minaret, a gdy weszliśmy z rana do sklepiko-kawiarni, gdzie miejscowi pili wspólnie kawę, po czym przyjechał żółty busik i zabrał wszystkich do pracy – od razu zwróciliśmy na siebie uwagę. Od razu też ustąpiona nam miejsca, żebyśmy mogli usiąść ze wszystkimi przy stoliku Smile

[Obrazek: DSC05679.jpg]

[Obrazek: DSC07363a.jpg]

Nad miejscowością piętrzą się owiane tajemnicą skały, w które boją zapuszczać się miejscowi, a wszystko przez historię o magicznych istotach, które je zamieszkują. Wszędzie indziej rejon ten znany jest z najbardziej niezwykłych i niedostępnych nisz skalnych w całej Bułgarii! W niektórych miejscach znajdują się nawet na wysokości 70m i to pod ogromnym przewieszeniem, przez co nawet współcześnie, z pomocą sprzętu alpinistycznego (przeprowadzano takie eksperymenty wielokrotnie), nie można się do nich w ogóle dostać! Więc jak zrobili to ludzie żyjący w epoce żelaza, a być może nawet neolitu (5 tyś. lat temu)?

[Obrazek: DSC07401c.jpg]

[Obrazek: DSC07361C.jpg]

Ujrzenie ich jednak w skałach nad Dyżdownicą jest nie lada wyzwaniem. Podejście jest bardzo ciężkie – po ciężkiej zimie w zeszłym roku - na naprawdę - stromą ścieżkę zwaliło się wiele potężnych drzew. Wejście zajęło nam ok 2,5 godziny. Ale musicie mi uwierzyć – WARTO ! Widok zwala z nóg… Rozciągają się tutaj skały o bardzo dziwnych kształtach – igły, grzybki, skalne mosty, a nawet dolmeny! Wielkie, skamieniałe, starożytne miasto. Wszędzie można napotkać шарапани [szarapani] czyli okrągłe otwory skalne, w których gromadzono krew sakralnych ofiar i wino. Oczywiście i nisze – tych najbardziej znanych najlepiej wypatrzyć tu przez lornetkę – znajdują się na ogromnych wysokościach gładkich, kruchych skał. Wszyscy w trójkę zastanawialiśmy się, jak Trakowie byli w ogóle w stanie tam dotrzeć. Miejsce jest niesamowite i panuje w nim naprawdę dziwna, tajemnicza atmosfera. Wszędzie też, gdzie się nie spojrzy, widoczne są rozkopane miejsca przez „poszukiwaczy skarbów”…

[Obrazek: DSC07644a.jpg]

Duchowy świat Traków przepełniony był nimfami, duchami i demonami, a echo tych wierzeń przetrwało do dziś dzień. Miejscowi opowiedzieli nam, że w skałach tych można spotkać magiczne istoty, które w dzień przesiadują cicho na skalnych turniach, a w nocy wędrują szukając zabłąkanych podróżników. Jeśli podasz im rękę, zabiorą cię wtedy do paralelnego świata i pokażą jaki będzie twój los. Nazywają je - Dżinawis Pendżeri. 

Więcej zdjęć znajdziecie na moim blogu o podróżach przez BG: http://podroz-z-fantazja.blogspot.com/20...rakow.html
Opisałam tam też teorie dlaczego Trakowie w ogóle robili skalne nisze i jak złoto tej potężnej cywilizacji jest w Bułgarii rozkradane... A przez to tak mało o nich wiemy i ich nie doceniamy..
Odpowiedz
#2
(11-02-2016,17:29:59)pamela.kaczmarek napisał(a): Ale musicie mi uwierzyć – WARTO !

Trudno nie uwierzyć patrząc na zdjęcia. Bajka.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości