Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaką walutę wziąć ze sobą?!
(09-07-2021,12:22:59)bart11 napisał(a): A ja nie rozumiem, po co w ogóle brak walutę :Smile 
Wystarczy z PL wziąć ok 20-40leva (z polskiego kantoru lub odkupić od znajomych) na trasę ( do tego jakies awaryjne euro, w razie niedziałania bankomatu).
A pozostałe wydatki płacisz kartą lub wybierasz gotówkę z bankomatu (oczywiście karta Revolut czy inną podobną).

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia Wink Ja np. wolę płacić gotówką, bo lepiej wtedy kontroluję wydatki. Pomijam fakt, że w wielu miejscach nią nie zapłacę. Poza tym a) nie mam Revoluta i nie będę go zakładał, aby użyć raz czy dwa w roku, b) dość prawdopodobna jest sytuacja, że wjadę do Bułgarii na tyle późno, że nie będę miał żadnego kantoru/banku po drodze otwartego, a na bankomat nie trafię (bo jadę do zabitej dziury). I co wtedy? Smile Gotówka. Oczywiście nie kupię 1000 lewów w Polsce, ale już tak 100 jak najbardziej, coby mieć chociażby na pierwszy nocleg i coś jeszcze.
Odpowiedz
(09-07-2021,13:05:46)igi123 napisał(a): No właśnie jak masz revolut lub inną podobną to tak[emoji39] jak nie Twój bank pobierze odpowiednią prowizję. Np. Alior kilka tygodni temu płaciłem zaliczkę w EUR za hotelik, cena w internecie 4.52 bank policzył 4,63. To sobie dolicz te kilkanaście groszy do wydatków. Jednemu nie będzie to sprawiać różnicy, drugi będzie miał np. nocleg na powrocie "za darmo"[emoji16]
11 groszy razy 6000 PLN = 660pln
Każdy podejmuję decyzje tak jak mu pasuje[emoji6]

Wysłane  przy użyciu Tapatalka

Gwoli ścisłości, przy 6000 PLN Alior wypłaca 1295E, a wg ceny z internetu powinno być 1327E. Zatem różnica to ok. 150zł, więc nie ma dramatu. Kantory też mają swoje widełki.
Revolut jest dostępny za darmo, a wręcz dopłaca do założenia konta
Odpowiedz
Ok, to był przykład gwoli ścisłości napisałem o przewalutowaniu ze zwykłej karty debetowej, w porównaniu do internetowego kursu dnia[emoji39]

Wysłane przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
Kiedyś przy powrocie, w Ruse na stacji benzynowej coś się popindoliło i karta nie zadziałała. Dobrze, że kilkaset metrów obok, w okolicy Kauflanda był czynny bank i € dało się wymienić. I to była jazda na kropelce - następne tankowanie w Tornal'a SK.
No i za rakiję od dziadka/babki kartą ciężko zapłacić Smile
pozdrawiam Smile
HU  03? - 10; 14
BG: 11;12;13;15;16;17.
PL: 20;22.
E: 18;19.
AL i MK: 21; 24? tak Smile
MNE 23
Odpowiedz
Uważam, że walutę należy brać, a nie tylko 20-40 leva na rozruch i wcale się nie dziwię, że ludzie i ja ją biorą. Pokrótce dlatego, że:
w dużym obiekcie gdzie czasami bywałem płatność tylko gotówką, obok kantor z nienajgorszymi cenami, bankomat kilka kilometrów dalej,
zakupy przydrożne, o ile euro jeszcze się da, to kartą nie,
skanowanie w bankomatach w pomniejszych miejscowościach (mnie też dopadło), a w sklepikach tylko cash,
awaria w bankach czy inne przeszkody techniczne (przy powrocie z Bułgarii przez Albanię i Czarnogórę dwie karty odmówiły mi posłuszeństwa, za gotówkę w postaci euro dojechałem do Dubrownika z biciem serca i małym wtedy dzieckiem, w Dubrowniku zadziałały),
płatność na miejscu w obiekcie (czasami tylko cash)
owszem można kartą, ale patrz wyżej: awarie banków, skimming czy wogóle brak bankomatu w okolicy (nie wszyscy jadą do kurortów)
itp itd można znaleźć wiele przykładów (no chyba, że ktoś jedzie na zorganizowane wczasy)

ja po latach już nie przeliczam, nie chce mi się, gdyż że ponieważ z doświadczenia ustaliłem, że zabieram karty, 100 leva i euro w większej ilości
ale to ja i mój na to odwieczny pomysł
Odpowiedz
Od 01.01.2025 Bułgaria ma przejść z lewa na euro.
Odpowiedz
Witam.
Co lepiej kupić w tym roku do Bułgarii : euro czy dolary ?
Jak jest z wypłatą pieniędzy w bankomacie ? Chodzi o opłaty ?
Dzięki za info.
Odpowiedz
Nie ma większej różnicy jeśli chodzi o kurs wymiany tych walut, natomiast w ekstremalnych sytuacjach szybciej zapłacisz Euro w jakimś miejscu niż dolarami.

Prowizja za wypłatę z bankomatów zależy na początku od Twojego banku, dopiero potem wg moich doświadczeń zawsze korzystniej (czytaj: bez prowizji) wypłacisz z bankomatów należących do Bułgarskich banków. Zawsze pomijałem te z sieci Euronet gdzie prowizja jest obowiązkowa, a w kurortach jest ich najwięcej.

Trzeba tu dodać że te zasady lubią się zmieniać i w tym roku mogą być jakieś różnice w pojedynczych bankach ale to się dowiesz stojąc przed bankomatem. Zawsze będzie napisane czy pobiorą jakąś prowizję za wymianę i musisz na to wyrazić zgodę.

Ja używam karty Revolut i nigdy nie płaciłem prowizji w bankomacie. Zawsze jak przy okazji mijamy nieEuronetowy bankomat (na mieście, na stacji benzynowej, itd) wypłacam pieniądze i jak nie wyświetli informacji o prowizji pobieram gotóweczkę.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości