Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wakacje 2020 a pandemia koronawirusa (COVID-19)
Aktualizacja - nic o czym byście już nie wiedzieli, ale już oficjalnie ...
https://www.gov.pl/web/bulgaria/wyjazd


Wysłane z mojego Lenovo YT-X705L przy użyciu Tapatalka
(15-06-2020,13:33:01)coffe napisał(a): Niestety na naszej rządowej stronie oraz na tej węgierskiej stronie zapis o wymaganym pozwoleniu dalej widnieje  Sad
Rozmawiałem dziś z jakąś kobietą z konsulatu RP w Budapeszcie, która wciąż "bzdurzyła" o całkowitym zakazie wjazdu i tranzytu przez Węgry.
Osobiście wolę polegać na relacjach osób, które rzeczywiście odbyły podróż w obu kierunkach - z BG i do BG przez Węgry i Rumunię, dostępne tutaj
https://www.facebook.com/groups/2508041559447653/?ref=share

Wysłane z mojego Lenovo YT-X705L przy użyciu Tapatalka
https://www.warta.pl/ubezpieczenia/podroz/warta-travel
Warta pokrywa koszty w razie zachorowania na COVID-19 za granicą, ubezpieczenie kupowane w Polsce działa po przekroczeniu granicy Smile
Tak, zachorowanie w związku z koronawirusem będzie traktowane jako nagłe zachorowanie za granicą, a więc ubezpieczony może liczyć na pomoc medyczną do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia (max suma ubezpieczenia: 1 000 000 zł). Co ważne – nie ma konieczności dokupowania dodatkowych rozszerzeń do podstawowego zakresu ubezpieczenia. Ubezpieczenie działa tylko za granicą, czyli jeżeli objawy chorobowe zostaną zaobserwowane dopiero po powrocie z podróży do Polski – nie będzie odpowiedzialności za koszty leczenia w Polsce (nawet wykupując dodatkowe ryzyko – kontynuacja leczenia w RP, ponieważ ten dodatkowy zakres dotyczy jedynie kontynuacji leczenia powypadkowego, czyli związanego z nieszczęśliwym wypadkiem za granicą).

10% zniżki dostaniemy przy wpisaniu kodu rabatowego RABATWARTA przy zakupie online Big Grin
Oczywiście dobrze jest się wcześniej zapoznać z OWU Tongue
(15-06-2020,21:03:32)wafer napisał(a): Aktualizacja - nic o czym byście już nie wiedzieli, ale już oficjalnie ...
https://www.gov.pl/web/bulgaria/wyjazd


Wysłane z mojego Lenovo YT-X705L przy użyciu Tapatalka

Czyli galimatias...raz piszą "tak" a raz "tak"... niestety chyba jedyny sposób to sprawdzić osobiście.

(15-06-2020,21:17:21)wafer napisał(a):
(15-06-2020,13:33:01)coffe napisał(a): Niestety na naszej rządowej stronie oraz na tej węgierskiej stronie zapis o wymaganym pozwoleniu dalej widnieje  Sad
Rozmawiałem dziś z jakąś kobietą z konsulatu RP w Budapeszcie, która wciąż "bzdurzyła" o całkowitym zakazie wjazdu i tranzytu przez Węgry.
Osobiście wolę polegać na relacjach osób, które rzeczywiście odbyły podróż w obu kierunkach - z BG i do BG przez Węgry i Rumunię, dostępne tutaj
https://www.facebook.com/groups/2508041559447653/?ref=share

Wysłane z mojego Lenovo YT-X705L przy użyciu Tapatalka

Osobiście wolę polegać na informacjach oficjalnych... bo 100 osobom się uda a Ty będziesz 101 i lipa... niestety... wiadomo każdy chce wyjechać ale nie uśmiecha mi się płacić jakiejś kary bądź 14 dniowej kwarantanny bo np. nie miałem pozwolenia na przejazd przez Węgry... wiadomo każdy robi jak uważa ale ja bym był ostrożny, tym bardziej w obecnej sytuacji... może to dmuchanie na zimne ale takie jest moje zdanie... cały czas się zastanawiam czy problem Węgier nie rozwiązać w taki sposób żeby przy pomocy Google tłumacza napisać ten wniosek i wysłać..."a nóż widelec" się uda ;Wink jak nie to pośmieją się z polaczka na Węgrzech i odrzucą...koszty fatygi żadne a profity kolosalne w przypadku akceptacji bo nie ma to jak spokój ducha podczas jazdy Smile
Jutro będzie wiadomo co z przejazdem przez Węgry.
Wracając do głosowania korespondencyjnego tylko do dzisiaj będą przyjmowane zgłoszenia." Aby zagłosować korespondencyjnie najpóźniej we wtorek trzeba zgłosić taki zamiar komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy w gminie, w której wyborca ujęty jest w spisie wyborców. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej za pośrednictwem usługi udostępnionej na platformie e-PUAP..."

https://www.google.com/amp/s/www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/wybory-prezydenckie-tylko-do-wtorku-zgloszenia-ws-glosowania-korespondencyjnego,190521.amp

Pakiet wyborczy może być dostarczony pod wskazany adres, lub można go odebrać osobiście. Na fotce zgłoszenie


Wysłane przy użyciu Tapatalka
[Obrazek: 830134f174010be6f2647c4074f397b0.jpg]
ale może jednak osobny wątek? wakacje a głosowanie? wakacje a wybory? mnie akurat guzik interesuje ten temat. uważam, że znów nie ma na kogo głosować i nie mam ochoty, wyszukując interesujące mnie informacje, trafiać ciągle na takiego off-topa i to jeszcze na pół strony
Cytat:Słowacy ze względu na liczbę zachorowań w Polsce postanowili nie otwierać dla nas swojej granicy. W weekend pojawiła się jednak informacja, że do naszych sąsiadów można wjechać warunkowo na 48 godzin. Za choćby jedną godzinę dłużej grozić miałby mandat przekraczający 7 tys. zł. W ambasadzie zaprzeczają jednak tym rewelacjom.

Fani słowackich Tatr i tamtejszej basenowej mekki nie mogą się już doczekać otwarcia granic naszych południowych sąsiadów. Słowacy nie umieścili nas jednak na liście państw dla siebie bezpiecznych i ogłosili, że Polaków jeszcze nie wpuszczają.
Komunikat ten pojawił się tuż przed długim weekendem 10 czerwca. Nadzieja wśród turystów odżyła po medialnych doniesieniach.
"Granica Słowacji jednak jest otwarta. Przy wjeździe na 48 godzin obywatele Polski nie muszą posiadać aktualnego wyniku testu na obecność koronawirusa" - donosił w weekend "Żywiec info".

Zgodnie z tą informacją, jeśli Polacy przekroczą ten czas, muszą posiadać test na koronawirusa z negatywnym wynikiem. Brak takiego testu może skutkować mandatem w wysokości do 1600 euro, czyli ponad 7 tys. zł.

Jak sprawdziliśmy, najprawdopodobniej pierwszy tę informację podał "Tygodnik Podhalański", a potem również podchwyciły ją inne media, także ogólnopolskie. Postanowiliśmy zweryfikować, czy rzeczywiście na tych specjalnych warunkach wpuszczą nas na Słowację.
Jak się okazało, ambasada RP w Bratysławie wprost nie nadąża z udzielaniem odpowiedzi na ten temat. Trudno się tam dodzwonić, a jedynie nieformalnie udaje nam się uzyskać informacje, że to nieprawda.
- Odebrałam ze 150 telefonów do 11, już boli mnie gardło. To nieprawda, ale proszę dzwonić do sekretariatu, tam powinni pomóc. Ja nie mogę oficjalnie udzielać takich informacji - słyszę w wydziale konsularnym polskiej ambasady.

Z sekretariatem próbowałem się skontaktować kilkadziesiąt razy, niestety bezskutecznie. Informacje dementuje również nieoficjalnie słowacki konsulat w Krakowie. Okazuje się, że te 48 godzin dotyczy Słowaków wjeżdżających do Polski. Jeśli wrócą do swojej ojczyzny w tym czasie, to nie będą musieli przechodzić kwarantanny i robić testów na Covid-19.
"Niebezpieczny kraj - Polska"
Informację potwierdza również słowacki MSZ. Niestety ze względu na polskie statystyki zachorowań Polska nie trafiła na słowacką listę "bezpiecznych krajów" z epidemiologicznego punktu widzenia. Są na niej m.in. Bułgaria, Dania, Węgry, Norwegia, Niemcy, Austria. W sumie 19 krajów europejskich, ale Polski próżno tam szukać.
Jak z kolei informuje polski MSZ, tylko nieliczni Polacy mogą przekraczać słowacką granicę. Do wyjątków należą: współmałżonek obywatela słowackiego lub też jego małoletnie dziecko, Polacy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu na Słowacji oraz osoby pracujące w strefie przygranicznej do 30 km.

Szlabany zostaną uniesione również dla zdających egzaminy na uczelniach i oczywiście kierowców zawodowych. Jednak zwykły Kowalski nawet z tranzytem przez ten kraj będzie miał problem.
8 godzin na przejazd
Jak się dowiedzieliśmy, nie pojedziemy przez Słowację np. do Chorwacji. Nawet w przypadku tranzytu z Polski przez Słowację do innego kraju UE, w którym ten konkretny Polak mieszka na stałe, konieczna jest zgoda MSW w Bratysławie.

Z kolei wracający do Polski mogą przejechać tranzytem przez terytorium Republiki Słowackiej bez uzyskiwania wcześniejszej zgody. Czas takiego przejazdu jest jednak ograniczony do 8 godzin.
Słowackie władze zapowiadają, że przepisy te mogą ulec zmianie wraz z napływem świeżych danych o liczbie zachorowań w naszym kraju. Trudno powiedzieć jednak, kiedy do tego dojdzie.
Biuro turystyczne z Krakowa specjalizujące się w rezerwacjach noclegów wycieczek i wczasów po słowackiej stronie patrzy w przyszłość optymistycznie.
Zalecana ostrożność
- Od 1 lipca wjedziemy już normalnie. Mamy od tego terminu już mnóstwo rezerwacji w Wysokich Tatrach i w popularnym parku wodnym - przekonuje miły głos w słuchawce. A co się stanie, kiedy 1 lipca Słowacy jednak szlabanów nie podniosą?
- Wtedy będziemy anulować i oddawać pieniądze, ale "z automatu", nie w terminie przewidzianych obecnie 180 dni. W miarę możliwości będziemy też proponować zmiany terminów - zapewnia konsultantka. Czy to jednak rzeczywiście dobry pomysł, by tak grać va banque?
- W Izbie nie zastanawiamy się nad każdym państwem z osobna. Czekamy na pewne informacje. W tej chwili odradzałabym zakup wakacji w Słowacji, skoro na dziś nas tam nie wpuszczają - mówi Barbara Zabieglik z Dolnośląskiej Izby Turystycznej.
Nasza rozmówczyni nie wyklucza jednak, że organizator wycieczki bezpośrednio współpracujący ze słowackim operatorem może zagwarantować specjalne warunki zwrotu zaliczek.
- Z całą pewnością nie może tego jednak zagwarantować agent sprzedający cudze imprezy. Rozumiem, że wszyscy chcą wierzyć, że wszystko się szybko wyprostuje i będziemy podróżować jak dawniej, warto jednak ostrożnie podchodzić do tego, co przed nami - dodaje Zabieglik.
https://www.money.pl/gospodarka/7-tys-zl...4353a.html

Czyli wychodzi na to, że jak się będzie miało pecha to na Słowacji może się zakończyć podróż do Bułgarii i jeszcze do tego mandat na ponad 7 tyś zł.
Mam nadzieję że do naszego wyjazdu ta sytuacja się zmieni...
Na rządowej stronie także widnieje informacja, że nie ma możliwości przejazdu przez Słowację (także tranzyt jest wykluczony). Przed chwilą dostałem odpowiedź z konsulatu RP w Rumunii gdzie poinformowano mnie iż obostrzenia tranzytowe nie zostały zniesione (obostrzenia miały obowiązywać do 15.06)... także na obecną chwilę brzydko mówiąc jesteśmy udupieni przez Słowaków i okaże się dzisiaj czy też przez Węgrów... do wyjazdu mam niecały miesiąc ale coś w kościach czuję, że smak Kamenicy, Zagorki i cacy oddala się...
Wiadomość od Sztasek z forum węgierskiego, godzinę temu

Przed kilkoma minutami Węgierski Parlament jednogłośnie uchwalił ustawy dotyczące zakończenia sytuacji kryzysowej spowodowanej epidemią koronawirusa... oznacza to, że zmienione będą zasady dotyczące podróży.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  wspólny wyjazd/wakacje w Bułgarii 2024 jarecki69 59 347 02-03-2024,00:14:37
Ostatni post: bateniki
  Wakacje 2021 a pandemia koronawirusa (COVID-19) diamencik37@wp.pl 394 71,052 09-07-2021,09:04:49
Ostatni post: igi123
  Winietki i opłaty na trasie 2020 dżek 64 56,860 07-05-2021,16:15:15
Ostatni post: Slavekk
  Dojazd przez Rumunię - informacje i pytania dot. trasy [2020] lubelak 329 119,040 03-12-2020,00:45:34
Ostatni post: bateniki
  Dojazd przez Serbię - informacje i pytania dot. trasy [2020] grzechodg 168 72,463 12-11-2020,21:07:16
Ostatni post: Bulgarius
  Czym zamierzasz dostać się do Bułgarii w 2020? dżek 9 6,688 29-04-2020,03:15:11
Ostatni post: bateniki
  System kontroli winietek drogowych w Bułgarii 2020 wafer 2 3,625 04-03-2020,21:52:25
Ostatni post: bateniki
  Wakacje 2020 kania46 0 2,643 04-02-2020,21:32:38
Ostatni post: kania46
  Nowy taryfikator mandatów 2020 wafer 0 2,647 22-01-2020,00:12:38
Ostatni post: wafer

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości