Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 3.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ubezpieczenia turystyczne
#1
Ubezpieczenie na podróż stanowi niezwykle ważną kwestię, a już na pewno w sytuacji, kiedy podróżujemy na własną rękę - bez biura podróży, czy rezydenta.
Nieważne jaką podróż wybieramy: czy samolotem, czy samochodem, czy autokarem - musimy się ubezpieczyć, doubezpieczyć lub chociaż sprawdzić czy jakikolwiek pakiet ubezpieczeniowy posiadamy w związku z nabytym biletem na przejazd.

Samolotem: rzadko kiedy bilet zawiera ubezpieczenie, bynajmniej ja kiedy sama rezerwuję bilety na stronach linii zawsze zaznaczam opcję "ubezpieczenie nie jest wymagane" - często ubezpieczenia oferowane przy okazji zakupu biletu są w dużo wyższej cenie, niż kupione zupełnie osobno. W tym roku w związku z bardzo wczesną rezerwacją biletów wykupiłam osobne 
ubezpieczenie rezygnacji z lotu, które pokrywa koszty biletu do 1000 EUR. Polisa przy moich 4 biletach kosztowała jednorazowo całe 33 złote. Bardzo mało jak na ochronę przez około 300 dni. Zakup i zapłata on-line, a po kilku minutach polisa ląduje na e-mailu. To nowe ubezpieczenie, ale myślę że warto je mieć..Jedynym ważnym warunkiem jest zakup ubezpieczenia do 5 dni od dnia rezerwacji biletów
https://www.axatravel.pl/rezygnacjazlotu

Samochodem: tu trzeba zadbać o dobre ubezpieczenie assistance - ja niestety w tej kwetsii nie mam doświadczenia, więc wzywam o wpisy tych podróżujących do Bułgarii samochodem.

Co innego ubezpieczenie pobytu - tutaj także dodatkowe ubezpieczenie, u nas także z AXA travel
Travel świat - znowu ta sama strona i mechanizm zakupu. Ja wybieram opcję z środka - nie najtańsża ale też nie najdroższą. Travel Medium Family KL 20000 EUR,NW 2000 EUR, bagaż 200 EUR - bez OC to nasze tegoroczne 13 dniowe ubezpieczenie rodzinne dla 4 osób za niecałe 92 złote.
(Cena zależy też od kursu EUR. Kupujemy tutaj (Podczas zakupu proszę wpisać kod rabatowy - dający 20% zniżki o treści: BEACTIVE)
https://www.axatravel.pl/#

Poza tym zawsze zabieramy ze sobą bezpłatne karty EKUZ. Wystawienie karty nie kosztuje nic, a może czasem ułatwić życie. Teoretycznie obywatel Unii z kartą EKUZ traktowany jest jak obywatel kraju, w którym świadczenie medyczne jest nabywane. Jednak wiem, że nie wszyscy lekarze i placówki medyczne ją honorują. Ponieważ karta jest bezpłatna - warto ją mieć, bo wystawiana jest na pół roku od daty wystawienia. Na wniosku zawsze wypisuję kraje, które w najbliższym okresie zamierzam odwiedzić. Karty wystawiają oddziały wojewódzkie NFZ - wnioski można przesłać faxem, skany e-mailem lub pocztą, a karty przychodzą  tradycyjną pocztą w ciągu max. 5 dni roboczych.
Moje doświadczenia i rady związane z kartą EKUZ opisałam na blogu
http://myszawtrasie.blogspot.com/2011/01...awsze.html
- choć teraz już wysyłam same wnioski bez załączników opisanych w poście.
Szczegółów szukajcie tutaj 
http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalat...arte-ekuz/
https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/wniosek-ekuz
Warunki korzystania z EKUZ w Bułgarii są opisane pod linkiem
https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/w...o/bulgaria
Do dzieła!!! Ja wczoraj swoje wnioski EKUZ wysłałam, a polisy Axa też już czekają tylko na wydrukowanie
Odpowiedz
#2
zawsze za granicę jedzie ze mną EKUZ i polisa pywatna. odpukać, nie musiałem korzystać. z tym że proszę pamiętać o jednym - przy tranzycie do Bułgarii EKUZ nie działa w Serbii.
Odpowiedz
#3
EKUZ nie wyrabiałem tylko kupowałem solidną polsę. Po prostu nie miałem czasu stać w jakiś kolejkach. Na polisie nie warto oszczędzać.
Odpowiedz
#4
(22-05-2015,21:40:15)dżek napisał(a): EKUZ nie wyrabiałem tylko kupowałem solidną polsę. Po prostu nie miałem czasu stać w jakiś kolejkach. Na polisie nie warto oszczędzać.

Jest taka różnica..że jak masz EKUZ to załatwiasz wszystko bezgotówkowo (przy ubezpieczeniu jednak trzeba zapłacić a po powrocie do krajuy ubezpieczyciel zwraca pokryte koszty)
żeby wyrobić EKUZ wcale nie stoisz w kolejce - wszystko wysyłasz pocztą.
Poza EKUZ oczywiście obowiązkowo jeszcze polisa, tak też wyżej napisałam Smile
Odpowiedz
#5
Jeśli chodzi o ubezpieczenia to mam jedno doświadczenie:
Syn przy okazji rybki zassał ość. Nie do wyjęcia w warunkach domowych.
Obzor dr Pavlov, po okazaniu EKUZ rozłożył ręce. Po okazaniu Polisy Warty przemówił po Polsku wykręcił nr do Polski porozmawiał. Ość też wyjął. Koszt takiej operacji w całej EU 40 LUB 50 Euro (nie pamiętam). Jednym słowem warto.
Odpowiedz
#6
takoż i po maksie, bez ekstremów oczywiście, ale mam jednak dubla. po EKUZ nie musisz stać w kolejkach. możesz wniosek online wypełnić i pocztą zamówić. karta jest ważna pół roku. jak przechodzę obok NFZ jakoś po końcu daty ważności, to zaglądam. specjalnie tam nie jeżdżę, bo to bez sensu. na przykład konowała pierwszego kontaktu mam rzut beretem od oddziału, więc zamiast tkwić w poczekalni mogę sobie podejść i wyrobić. wniosek przy okienku potrafiłem kończyć wypełniać, to naprawdę szybko leci i nie ma nic wspólnego z siermiężnymi urzędami. najpierw w szoku byłem a potem przywykłem Wink
Odpowiedz
#7
myszabe - ja też zawsze Axa Travel i śpię spokojnie,

mniejsza o firmę w jakiej wykupimy, ale nie oszczędzajcie na tym, szczególnie jeśli jedziecie z dziećmi  - to jest naprawdę przydatne bardzo rzadko, ale może i uratować życie i rozwiązać problemy finansowe - nie chcę wchodzić w szczegóły, ale moi bliscy znajomi doświadczyli tego na własnej skórze, do dziś dziękują, że ich namówiłem na wydatek 200zł, choć na początku byli sceptyczni - EKUZ to tak naprawdę świstek papieru, szkoda słów
ks. Tischner
„Prawdy są trzy: cała prawda, święta prawda i gówno prawda”
Odpowiedz
#8
(22-05-2015,22:05:33)peter1974 napisał(a): EKUZ to tak naprawdę świstek papieru, szkoda słów

zależy gdzie. na czeską karetkę starczył. a oni palcem w bucie nie kiwną, dopóki im nie pokażesz ubezpieczenia albo z góry nie zapłacisz wg taryfikatora, który ze sobą wożą.
Odpowiedz
#9
Czyli nie wart sobie głowy zawracać tym EKUZ - em i żebrać potem żeby ktoś łaskę zrobił. Polisę i tak trzeba wykupić.
Odpowiedz
#10
sproket - moje ( raczej znajomych ) doświadczenie dotyczy BG, jak w Czechach to nie wiem
ks. Tischner
„Prawdy są trzy: cała prawda, święta prawda i gówno prawda”
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości