Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Słoneczny Brzeg / Слънчев Бряг
#1
Słoneczny Brzeg (Sonderstand, Sunny Beach, bułg. Слънчев бряг, Slănčev Briag, Słynczew Briag) to  kurort czarnomorskiego wybrzeża, w obwodzie Burgas, w gminie Nesebyr (i w w Zatoce Nesebyrskiej), około 35 kilometrów na północ od Burgas. Zajmuje spory pas wybrzeża pomiędzy przylądkiem Elenite, a Nesebyrem, od północy osłonięte jest przez pasmo Gór Bałkańskich.
Budowa kurortu rozpoczęła się w 1958 roku, w miejscu, gdzie w starożytności i w średniowieczu znajdowały się studnie, zaopatrujące Nesebyr (staroż. Mesambrię) w wodę. Słoneczny Brzeg praktycznie połączony jest z Nesebyrem a wjazd do tego miasta od strony Sł. Brzegu symbolizuje stary Wiatrak
Znajduje się tam około 600 hoteli i 400 restauracji. Uważany jest jednocześnie za najpiękniejszy i najchętniej wybierany przez turystów kurort, który oferuje piękne widoki na Starą Płaninę, piaszczystą plażę (6 kilometrów długości, miejscami osiąga 60m szerokości, a morze często 200m od brzegu nie przekracza 2m głębokości) wraz ze słynną Cacao Beach oraz jedno z najpiękniejszych kąpielisk w Europie.  Liczne kluby, dyskoteki, restauracje, parki rozrywki i zespoły hotelowe z basenami sprawiają, że miasto często nazywane jest Las Vegas Europy Wschodniej.
Namiary GPS: 42°41′35″N 27°42′30″E

Wymiana walut:
Euro najlepiej wymienić wcześniej w jakimś banku np. w Warnie, Burgas lub innym dużym mieście. Jeżeli to się nie uda to w centrum są banki, ale trzeba uważać bo np. Alfabank w sezonie letnim pobiera prowizje (ostatnio 1,3%). Kantory, jeśli już  trzeba bardzo uważać na ceny, czasem są „literówki” czyli zamiast 1,95 podają 1,59 i łatwo to przeoczyć a właśnie za tyle skupują. Najlepiej przed transakcją zapytać ile dostanie się  za daną kwotę. Ogólnie cena 1,93 za euro jest dobrą ceną, lepszej w kantorze raczej się nie znajdzie, za to bardzo często niższą – 1,91.
Sklepy:
Ceny w sklepach bardzo różne, można kupić wodę mineralną smakową za 1,50lv a można i za 2,50. Jak komuś nie zależy to w pierwszym lepszym „supermarkecie” (najczęściej sklep wielkości kilkudziesięciu metrów kw.). Jak ktoś chce oszczędniej to jest kilka opcji. Od strony Nesebyru, na skrzyżowaniu w stronę Aquaparku- sklep Żanet. Coś w rodzaju Makro, tylko nie trzeba kart. Trochę bliżej, na rondzie jest duży supermarket „Peny” (popularny też w Rumunii). Tam np. chleb kosztuje od 0,79lv (w małych sklepikach są i po 2lv). Od strony centrum również dwa duże sklepy. Pierwszy to Perla, przy głównej drodze, często mają różne promocje. Idąc trochę dalej w głąb boczną uliczką przy której stoi Perla po prawej stronie mamy Mladost (trochę z boku, niewidoczna od Perly). Właściciel polskiej knajpy w Nesebarze  polecał, że ma bardzo dobrą jakość i ceny. To już nie tylko spożywczak ale też artykuły przemysłowe (na piętrze). Opłaca się tu kupić np. Whisky, Brandy itp. w cenie od 6 lv, 2 litrowe piwa średnio po 2-2,5 lewa.
Restauracje:
Jeżeli chodzi o knajpy to jest ich multum. Ja mogę polecić dwie. Pierwsza to wspomniana restauracja w Nesebarze, druga to Condor w SB. Idąc główną ulicą od strony Cacao beach, mijamy sklep Perla i kawałek dalej jest owa restauracja. Nie jest może najtańsza, ale też nie przesadzają z cenami za to zjeść można naprawdę dobrze. Zresztą najlepiej chyba świadczą tłumy, byliśmy o różnych porach i zawsze było prawie pełno.
Miejsca postojowe w SB
W miejscowości w sezonie jest dużo więcej aut niż miejsc parkingowych. Czasem trzeba się naszukać, żeby zaparkować ale też bez przesady, jest to wykonalne. Należy jednak uważać na znaki, złe zaparkowani skutkuje bardzo szybkim odholowaniem auta.
Odpowiedz
#2
Cytat:Ventosa:
Idąc trochę dalej w głąb boczną uliczką przy której stoi Perla po prawej stronie mamy Mladost (trochę z boku, niewidoczna od Perly).

Również polecam sklep Mładost, ponieważ mają w miarę przystępne ceny jak na ten kurort.
Byłam niedaleko rezydentką(w Royal Sun). Między kompleksem a sklepem była zwykła, piaszczysta droga, sporo krzaków i różni Romowie proszący o stotinki i nie tylko, więc proszę uważajcie na tym kawałku. Szczególnie wieczorową porą czy nocą, ponieważ droga jest nieoświetlona.
Niedaleko tego sklepu znajduje się również tani sklep (железария/żelezarija) z różnymi potrzebnymi sprawami do apartamentów/pokoi - szczególnie, gdy nagle pęknie plastikowe krzesło albo zniszczy się wąż prysznicowy, a rezydent czy właściciel apartamentu, chce od Was 50 euro za szkodę.
[Obrazek: ea11577e5a3a7d43481d83f620b9d129.png]
ПИЕНЕТО ВОДИ ДО
ЦИЦИ БЕЗ СУТИЕН
Odpowiedz
#3
http://globusnews.net/2015/111586
Odpowiedz
#4
Z tanich marketów polecam Penny, taka nasza Biedronka. Zlokalizowany jest na skraju SB, przy rondzie, do strony Nesebyru.
A kto wracając do kraju chce się obkupić w pamiątki, alkohole, różane mydełka itp. niech odwiedzi duży piętrowy market Żanet.
Znajduje się na uboczu, przy głównej trasie na Burgas. Ceny naprawde niskie Smile
Odpowiedz
#5
Pzed sezonem

[Obrazek: sunny%20beach%202016%20(6)%20copy_1459935746.jpg][Obrazek: sunny%20beach%202016%20(30)%20copy_1459935750.jpg]
[Obrazek: sunny%20beach%202016%20(7)%20copy_1459935747.jpg]
Odpowiedz
#6
Pusto wszędzie, żeby tak w sezonie było. Smile
Odpowiedz
#7
Widok na Słoneczny Brzeg lata 60-te

[Obrazek: IMG_8151-1009x1024.jpg]
[Obrazek: IMG_8207-1024x982.jpg]
Odpowiedz
#8
To był raczej Pusty Brzeg. Smile
Świetne!

Pzdr
Marek
Odpowiedz
#9
Większość z nas ma chyba zdjęcie na tym zakręcie, nieco się zmieniło przez Te kilkadziesiąt lat...
[Obrazek: b6c9b6127064.jpg]
Odpowiedz
#10
Czym najlepiej dojechać z Neseeber do centrum słonecznego brzegu (4 osoby) taxi, autobus? na piechote trochu daleko ponad 5 km jaki koszt dojazdu taxi a jaki autobus?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości