Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wakacje 2021 a pandemia koronawirusa (COVID-19)
Na infolinii Pani mnie dzisiaj poinformowała, że Straż Graniczna jest w stanie sprawdzić czy faktycznie jedziesz z Albanii czy np z Węgier. Zastanawiam się jak i przychodza mi tylko dwie mmożliwości:
albo sprawdzają logi telefonów - moim zdanie nie jest to możliwe do ogarnięcia na większą skalę,
albo np. Celnik Albański skanuje paszport i jest to widocz gdzieś we wspólnej bazie - też mało realne Smile.
Odpowiedz
(24-06-2021,15:52:54)Bulgarius napisał(a): Na infolinii Pani mnie dzisiaj poinformowała, że Straż Graniczna jest w stanie sprawdzić czy faktycznie jedziesz z Albanii czy np z Węgier. Zastanawiam się jak i przychodza mi tylko dwie mmożliwości:
albo sprawdzają logi telefonów - moim zdanie nie jest to możliwe do ogarnięcia na większą skalę,
albo np. Celnik Albański skanuje paszport i jest to widocz gdzieś we wspólnej bazie - też mało realne Smile.

Ale już strażnik węgierski/chorwacki zapewne ma wspólną bazę z naszym.
Odpowiedz
Jeżeli Węgierski lub Chorwacki to nie ma problemu bo to chodzi o kwarantannę krajów nie będących w Schengen.
Odpowiedz
Raczej w EOG.
Odpowiedz
(24-06-2021,15:52:54)Bulgarius napisał(a): albo sprawdzają logi telefonów - moim zdanie nie jest to możliwe do ogarnięcia na większą skalę,
albo np. Celnik Albański skanuje paszport i jest to widocz gdzieś we wspólnej bazie - też mało realne Smile.

Logi to prędzej interpol, ale jak na granicy zeskanują paszport, będzie problem. Może i Albańczycy faktycznie jeszcze nie są w systemie (w co wątpię), ale jak ich chorwacki kolega dostanie papier do ręki, to jesteś w bazie danych z informacją skąd wjechałeś. Ja bym powiedział inaczej. Te przepisy to jawne bezprawie i nie ma co się tym za bardzo przejmować. Trzeba podać dane i iść, gdzie się chce. Żadnych testów, awantur, kopania się z koniem, po prostu ich olać i robić swoje, a jak będą chcieli karać, sądy zrobią swoje.
Odpowiedz
(24-06-2021,20:33:10)dżek napisał(a): Raczej w EOG.

No własnie tutaj jest zabawnie, bo w rozporządzeniu jest mowa o 
Cytat:„państwa nienależącego do strefy Schengen lub niebędącego państwem członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym”
 
kraje EFTA  to Norwegia, Islandia, Lichtenstein i Szwajcaria. Ale z umowy o EOG wycofała się/nie ratyfikowała umowy/ w okolicach 1994roku. 
Zatem Szwajcaria jest wyłączona z tego wyliczenia. Zostają nam tyllko kraje z Schengen + Norwegia, Islandia i Lichtenstein. 
Czyli przepis o kwarantannie Bułgarię niestety obejmuje, podobnie jak Cypr, Chorwację, Rumunię.

Idąc dalej, cyt. sekretarza stanu pana Kraśkę: 
Cytat:“Przywracamy kwarantannę dla osób przyjeżdżających zza granicy. Kwarantanna będzie obowiązywała przyjeżdżających z państw niebędących w strefie Schengen i nienależących do europejskiego obszaru granicznego
czyżby tak wysokiej klasy specjalista nie potrafił przeczytać ze zrozumieniem rozporządzenia? 


Ale to i tak nic, do pieca dołożyła Straż Graniczna
Cytat:zapis w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 23 czerwca 2021r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii „państwa nienależącego do strefy Schengen (…)” należy rozumieć jako obejmujące także te Państwa Członkowskie UE, w stosunku do których nie została jeszcze wydana i nie weszła w życie decyzja Komisji Europejskiej o pełnej implementacji dorobku Schengen w tych krajach (co tak naprawdę odnosi się wyłącznie do zniesienia kontroli na ich granicach wewnętrznych)
https://strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/informacje-dla-podrozny/9081,Kwarantanna-po-przekroczeniu-granicy.html

Cytat:!!! Powyższy obowiązek nie dotyczy osób, które rozpoczęły podróż w jednym z krajów strefy Schengen lub w kraju należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli również podróżnych z Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Irlandii i Rumunii).
Odpowiedz
To głównie z powodu zmieniających się przepisów jestem w pełni zaszczepiony

Wysłane przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
Czyli idąc tym tokiem rozumowania, jestem w Albanii na wczasach jadę na jeden dzień do Bułgarii tam nocuję i rozpoczynam podróż z Bułgarii
Odpowiedz
https://www.google.com/amp/s/businessinsider.com.pl/lifestyle/podroze/kwarantanna-po-powrocie-z-zagranicy-reakcja-biur-podrozy/e04xtp6.amp
Wg tego coś co u nas jest rządem z Bułgarii też obowiązuje kwarantanna

Wysłane przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
na cro.pl znalazłem taki wpis ulki73, jechała wczoraj:

" Relacja z dziś - bez "sraczki i padaczki", jechaliśmy przez Słowację i Węgry. Chyba najwięcej "covidu" było w Polsce. Żałuję, że nie wzięliśmy noclegu na Węgrzech. Tu przepisy "swoje" a życie swoje. Można jeść, pić , maseczek prawie nie widać. Jechaliśmy stara nasza trasa przez Szombatlay Oczywiście nikogo do niczego nie namawiam, ale "czerwony smok" na Węgrzech nadal ma pyyysze jedzonko. Na granicy w Zwardoniu, Rajce ani ducha żywego, straży brak. W Letenye tylko zeskanować dowody i wio... "

i jeszcze to:

"Koledzy, którzy pracują u nas w firmie a są z Węgier poinformowali mnie, że korytarze tranzytowe należy traktować jako sugestię a nie bezwzględny nakaz. Zweryfikuję to jeszcze."

Poza tym pojawiła się wypowiedź rzeczniczki SG:
"Obowiązkowy od dziś 7-dniowy okres kwarantanny nie dotyczy podróżnych z krajów należących do EOG, czyli Irlandii, Chorwacji, Cypru, Bułgarii oraz Rumunii – mówi w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej."

Co do kwarantany po powrocie, od strony prawnej też jest fajnie. Zgodnie z obowiązujący prawem, okwarantanna może być nałożona tylko na osobę, u której podejrzewa się chorobę zakaźną lub którą podejrzewa się o bycie zakażonym. Tyle ustawa, a byle rozporządzenie nie może przekraczać tzw. delegacji ustawowej. Czyli zgodnie z art. 2 ust. 20 i 21 ustawy z dnia 05 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. „Podejrzany o chorobę zakaźną to osoba u której występują objawy kliniczne lub odchylenia od stanu prawidłowego w badaniach dodatkowych, mogące wskazywać na chorobę zakaźną, a podejrzany o zakażenie jest osobą, u której nie występują objawy zakażenia ani choroby zakaźnej, ale która miała styczność ze źródłem zakażenia, a charakter czynnika zakaźnego i okoliczności styczności uzasadniają podejrzenie zakażenia.” Zatem jeśli osobę powracającą do kraju nie da się przyporządkować do jednej z tych kategorii, może ona zignorować rzekomy obowiązek i spokojnie udać się gdzie chce, a w razie jakichkolwiek problemów, kary uchyli jej każdy sąd. Sytuacja jest taka, jak była wcześniej z maseczkami i całym tym bałaganem. Nie istnieje również jakikolwiek obowiązek poddania się po powrocie testom, zwalniających z tego bezprawia, bezprawna jest też jakakolwiek segregacja osób powracających na te starsze lub młodsze, albo zaszczepione i niezaszczepione.

Rozporządzili sobie bez podstawy prawnej, tworząc fikcje. Pewnie chcieli dobrze, ale wyszło jak zwykle
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  wspólny wyjazd/wakacje w Bułgarii 2024 jarecki69 59 352 02-03-2024,00:14:37
Ostatni post: bateniki
  Winietki i opłaty na trasie 2021 dżek 30 10,492 15-03-2022,21:22:20
Ostatni post: wojak999
  Dojazd przez Rumunię - informacje i pytania dot. trasy [2021] dżek 135 33,596 29-11-2021,21:44:52
Ostatni post: lubelak
  Dojazd przez Serbię - informacje i pytania dot. trasy [2021] dżek 121 25,633 31-08-2021,11:13:58
Ostatni post: gawronik
Brick Wakacje 2020 a pandemia koronawirusa (COVID-19) KAJ 474 166,528 03-09-2020,05:46:28
Ostatni post: igi123
  Wakacje 2020 kania46 0 2,643 04-02-2020,21:32:38
Ostatni post: kania46

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości