Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tranzyt do BG - info covidove
#1
Zebrałem info nt. tranzytu do Bułgarii. Stan na 5.05. Jakby coś się nie zgadzało to proszę pisać bo to ważne informacje.

SŁOWACJA
Obywatele państw UE, w tym obywatele polscy, a także członkowie ich rodzin, mogą przejechać tranzytem do innego kraju UE przez terytorium Słowacji w ciągu 8 godzin bez zatrzymywania się, za wyjątkiem niezbędnego tankowania paliwa na stacjach benzynowych. Na tranzyt nie jest wymagane posiadanie negatywnego testu na COVID-19, ale mogą być szczegółowo kontrolowane dokumenty uprawniające do wjazdu do kraju docelowego, w tym również posiadanie odpowiedniego testu na COVID-19.
Zamknięte dla ruchu osobowego i towarowego zostaną następujące polsko-słowackie przejścia graniczne:
- Radoszyce-Palota
- Ożenna-Nižná Polianka
- Muszynka-Kurov
- Leluchów-Čirč
- Szczawnica-Lesnica
- Niedzica-Lysá nad Dunajcom
- Łysa Polana-Tatranská Javorina
- Chochołów-Suchá Hora
- Winiarczykówka-Bobrov
- Ujsoły-Novot'

WĘGRY
Cudzoziemcy w tranzytowym ruchu osobowym mogą wjechać na terytorium Węgier, jeśli poddadzą się na węgierskiej granicy badaniu zdrowia (zwykle pomiar temperatury) i badanie to nie stwierdzi podejrzenia zarażenia COVID-19. Dalszym warunkiem wjazdu w celu tranzytu jest:
- spełnienie warunki kodeksu kontroli granicznej Schengen;
- wiarygodne potwierdzenie celu podróży oraz kraj docelowego;
- gwarancja wjazdu do kraju sąsiadującego z Węgrami i będącego na planowanej trasie jego podróży.
Cudzoziemcy w ruchu osobowym tranzytowym mogą przejechać przez terytorium Węgier tylko wyznaczonymi trasami: http://www.police.hu/hu/hirek-es-informaciok/hatarinfo
Terytorium Węgier należy opuścić możliwie najszybciej – nie później niż w ciągu 24 godzin. Przejeżdżając wyznaczoną trasą, można przerwać podróż - oprócz miejsc wyznaczonych – tylko w sytuacji awaryjnej wymagającej nagłej interwencji technicznej lub medycznej.

RUMUNIA
Rumunia zdecydowała się na zmianę przepisów wjazdowych dla Polaków. Nasz kraj został uznany za bezpieczny epidemiologicznie, a więc wreszcie możemy wjechać do Rumunii bez testów i kwarantanny (update 22.05).

CZECHY
Test na koronawirusa (PCR wykonany nie później niż do 72h przed wjazdem lub antygenowy wykonany nie później niż do 24h przed wjazdem) należy posiadać również na okoliczność TRANZYTU przez Czechy do 12h. Szczepienie nie umożliwia wjazdu

SERBIA
Tranzyt bez wymogu testów, 12 h na przejazd.

SŁOWENIA

Słowenia wciąż wymaga 10-dniowej kwarantanny od osób przyjeżdżających z krajów o wysokim zagrożeniu epidemiologicznym (za taki uważana jest również Polska). Jest jednak kilka wyjątków. Na izolację nie muszą udawać się osoby, które:

są zaszczepione i pokażą zaświadczenie, że od przyjęcia drugiej dawki szczepionki upłynęło: co najmniej 7 dni w przypadku preparatu Pfizer i co najmniej 14 dni w przypadku szczepionek producentów: Moderna, Sputnik V, Sinovac Biotech i Sinopharm oraz 21 dni od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki AstraZeneca lub Covishield. Uznawane są również zaświadczenia potwierdzające, że od podania pierwszej dawki szczepionki Johnson & Johnson upłynęło co najmniej 14 dni;
lub posiadają negatywny wynik testu PCR wykonanego wyłącznie w krajach UE, obszaru Schengen, Wielkiej Brytanii i USA i pod warunkiem, że od wymazu nie upłynęło więcej niż 48 godzin;
lub są ozdrowieńcami i posiadają zaświadczenie o przebyciu choroby (co najmniej 21 dni i maksymalnie sześć miesięcy od otrzymania pozytywnego wyniku) - honorowane są wyłącznie zaświadczenia wydawane przez lekarzy z krajów UE, obszaru Schengen, Wielkiej Brytanii i USA.

CHORWACJA
Kraj wprowadził nowe zasady wjazdu, dzięki którym niektóre grupy podróżnych będą zwolnione z kwarantanny po przyjeździe.
Są to:
-zaszczepieni przeciwko COVID-19 (14 dni od zakończenia całego cyklu szczepień), którzy mają ze sobą potwierdzenie szczepienia. W przypadku osób wyleczonych z COVID-19 wystarczające jest przyjęcie jednej dawki szczepionki;
-posiadacze negatywnego wyniku testu PCR lub szybkiego testu antygenowego (z listy testów zaakceptowanych przez państwa członkowskie UE, wykonanych w laboratorium) - nie może być starszy niż 48 godzin;
-wyleczeni z COVID-19 w okresie ostatnich sześciu miesięcy (tzw. ozdrowieńcy) - muszą posiadać potwierdzenie od lekarza o przebyciu choroby lub wynik pozytywnego testu PCR lub antygenowego (wykonany maksymalnie na 180 dni, ale minimum na 11 dni przed przekroczeniem granicy);
-dzieci do 7. roku życia, które podróżują pod opieką rodziców/opiekunów spełniających powyższe kryteria.


GRECJA
Osoby przyjeżdżające do Grecji powinny posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa typu PCR (zaświadczenie powinno zostać sporządzone w j. angielskim). Test należy przeprowadzić nie później niż 72 godziny przed przybyciem. Test jest obowiązkowy dla wszystkich (w tym dzieci powyżej 5. roku życia), niezależnie od sytuacji epidemiologicznej panującej w kraju wyjazdu. Jednak podobnie jak Chorwacja, tak i Grecja zdecydowała się potraktować osoby zaszczepione bardziej ulgowo.

Osoby, które mają ukończone szczepienie, co oznacza, że od przyjęcia ostatniej dawki szczepienia (w zależności od liczby wymaganych dawek) minęło 14 dni, nie muszą przy wjeździe okazywać negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.
Zaszczepieni muszą mieć przy sobie odpowiednie potwierdzenie (po angielsku i/lub grecku), które powinno zawierać przynajmniej następujące informacje: imię i nazwisko, rodzaj/nazwę szczepionki, daty podania dawek, oznaczenie wystawcy szczepienia.
Warto dodać, że Grecja akceptuje nie tylko te szczepionki, które zostały zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków. Preparaty, które zostały uznane przez greckie władze graniczne to: Pfizer BioNtech, Moderna, AstraZeneca - Oxford, Novavax, Johnson & Johnson, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics oraz Sinopharm.


źródło: https://podroze.gazeta.pl/podroze/7,114158,27050760,kraje-do-ktorych-zaszczepieni-wjada-bez-przeszkod-wiele-wakacyjnych.html

BOŚNIA I HERCEGOWINA:

Od 11.06 na granicy wymagane jest okazanie negatywnego testu na COVID-19 typu PCR lub antygenowego wykonanego w ciągu 48 h, licząc od daty wykonania testu. Zwolnione z posiadania testów są osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy. (*Na chwilę obecną nie podano do wiadomości jak powinny wyglądać zaświadczenia o szczepieniach i potwierdzających przebycie COVID-19). Zasada obowiązuje wszystkich bez względu na wiek, również dzieci i odnosi się do wjazdów na teren BiH, w tym do Medjugorje.
#2
Czyli można powiedzieć, że w drodze do BG ciężko będzie z nocowaniem - jedynie Rumuniaa daje 24 h.
#3
(05-05-2021,16:33:12)Bulgarius napisał(a): Czyli można powiedzieć, że w drodze do BG ciężko będzie z nocowaniem - jedynie Rumuniaa daje 24 h.

Albo przespanie się na węgierskim parkingu tranzytowym...
#4
(05-05-2021,16:33:12)Bulgarius napisał(a): Czyli można powiedzieć, że w drodze do BG ciężko będzie z nocowaniem - jedynie Rumuniaa daje 24 h.

Można też z Szeged odbić na Mako i tam urządzić sobie nocleg na spokojnie, po czym kilka km dalej wracamy na trasę do Serbii. 
Generalnie limit czasu pobytu w krajach promuje trasy, które są położone blisko granicy (gdy kończy się czas pobytu, zmieniamy kraj i już Big Grin  )
#5
Na razie planuję powrót startując z Widyń w BG i dalej przez Serbię, Węgry i Słowację bez noclegu. Nocleg gdzieś za Barwinkiem bo nie będę pędził na 1 w nocy do domu. Zresztą nie wiadomo ile czasu spędzimy na granicach. Natomiast w drodze do BG mamy zaplanowane Sarajewo (ale chyba patykiem po wodzie pisane gdyż nie będziemy generować kosztów i tracić czasu na testy, których BiH wymaga) i będzie przejazd przez Serbię do Sofii.
#6
Dżek dobra robota - wszystko w 1 miejscu co potrzebne.

Czyli na ten moment kraje takie jak SK, HU, RO - umożliwiają tranzyt. Czyli trzeba zmieścić się z ewentualnym noclegiem w Rumunii i przejazdem przez nią w 24 h - (10 h przejazd 8 h nocleg) dość rygorystyczny czas. Pytanie czy ten czas będzie ściśle co do minuty monitorowany i co w momencie przekroczenia czasu? mandat?

Na ten moment rygorystyczne obostrzenia, zwłaszcza w Czechach. Myślicie, że do wakacji zostanie to w jakiejś formie poluzowane?
#7
W sumie brak możliwości szczegółowej kontroli czasu tranzytu w wielu państwach. A co jak się auto zepsuje. Moim zdaniem nikt nie będzie tego pilnował. Tak jak w zeszłym roku tranzytów i wyznaczonych przejść granicznych na Węgrzech.
#8
Dokładnie. Jak zweryfikować jak długo trwa przejazd przez dany kraj przy braku kontroli na granicy ? Technicznie możliwe. Dla przykładu odcinkowy pomiar prędkości, który skanuje tablice rejestracyjne. Zdecydowanie za duża inwestycja, która i tak nie miałaby racji bytu.
------------------------------------------------------
BG: 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 ... cdn.
#9
Dodatkowo pamiętajmy wszyscy, iż przez kolejne tygodnie wszystkie wymienione kraje powinny zmniejszać obostrzenia dotyczące wjazdu, tranzytu, itd.

To co mamy dziś tu pokazane wkrótce może okazać się tylko niechcianą przeszłością. Czego wszystkim nam mocno życzę!!!
#10
(05-05-2021,11:38:08)dżek napisał(a): Zebrałem info nt. tranzytu do Bułgarii. Stan na 5.05. Jakby coś się nie zgadzało to proszę pisać bo to ważne informacje.

SŁOWACJA
Obywatele państw UE, w tym obywatele polscy, a także członkowie ich rodzin, mogą przejechać tranzytem do innego kraju UE przez terytorium Słowacji w ciągu 8 godzin bez zatrzymywania się, za wyjątkiem niezbędnego tankowania paliwa na stacjach benzynowych. Na tranzyt nie jest wymagane posiadanie negatywnego testu na COVID-19, ale mogą być szczegółowo kontrolowane dokumenty uprawniające do wjazdu do kraju docelowego, w tym również posiadanie odpowiedniego testu na COVID-19.
Zamknięte dla ruchu osobowego i towarowego zostaną następujące polsko-słowackie przejścia graniczne:
- Radoszyce-Palota
- Ożenna-Nižná Polianka
- Muszynka-Kurov
- Leluchów-Čirč
- Szczawnica-Lesnica
- Niedzica-Lysá nad Dunajcom
- Łysa Polana-Tatranská Javorina
- Chochołów-Suchá Hora
- Winiarczykówka-Bobrov
- Ujsoły-Novot'

WĘGRY
Cudzoziemcy w tranzytowym ruchu osobowym mogą wjechać na terytorium Węgier, jeśli poddadzą się na węgierskiej granicy badaniu zdrowia (zwykle pomiar temperatury) i badanie to nie stwierdzi podejrzenia zarażenia COVID-19. Dalszym warunkiem wjazdu w celu tranzytu jest:
- spełnienie warunki kodeksu kontroli granicznej Schengen;
- wiarygodne potwierdzenie celu podróży oraz kraj docelowego;
- gwarancja wjazdu do kraju sąsiadującego z Węgrami i będącego na planowanej trasie jego podróży.
Cudzoziemcy w ruchu osobowym tranzytowym mogą przejechać przez terytorium Węgier tylko wyznaczonymi trasami: http://www.police.hu/hu/hirek-es-informaciok/hatarinfo
Terytorium Węgier należy opuścić możliwie najszybciej – nie później niż w ciągu 24 godzin. Przejeżdżając wyznaczoną trasą, można przerwać podróż - oprócz miejsc wyznaczonych – tylko w sytuacji awaryjnej wymagającej nagłej interwencji technicznej lub medycznej.

RUMUNIA
Tranzyt możliwy ale podczas wjazdu należy wykazać się dowodem szczepienia przetłumaczonym na język rumuński lub angielski (?), testem PCR. Czas tranzytu 24h.

CZECHY
Test na koronawirusa (PCR wykonany nie później niż do 72h przed wjazdem lub antygenowy wykonany nie później niż do 24h przed wjazdem) należy posiadać również na okoliczność TRANZYTU przez Czechy do 12h. Szczepienie nie umożliwia wjazdu.

SERBIA
Tranzyt bez wymogu testów, 12 h na przejazd.
Skąd info o konieczności posiadania zaświadczenia o szczepieniu lub testu PCR przy tranzycie przez Rumunię? Na stronie re-open.eu nie piszą nic o tym, a poza tym Rumunia była zawsze dość liberalna jeśli chodzi o tranzyt (nocuję zwykle w Bors lub Oradei).

Wysłane z mojego RMX2111 przy użyciu Tapatalka


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Rainbow DOJAZD 2022 - info covidowe ikusia33 26 554 18-07-2022,00:23:32
Ostatni post: lubelak

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości