Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bułgarski Instytut Kultury zaprasza...
#1
2 CZERWCA – DZIEŃ BOTEWA I POLEGŁYCH za WOLNOŚć I NIEPODLEGŁOŚć BUŁGARII




2 czerwca 2014 (wtorek), godz. 18:00

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

[Obrazek: o89stv.jpg]

Christo Botew jest bułgarskim poetą i rewolucjonistą, uznawany za wieszcza narodowego, jeden z czołowych działaczy odrodzenia narodowego Bułgarów. Dołączył do Powstania Kwietniowego w 1976 roku. Zorganizował oddział wojowników, dla którego zdobył broń i umundurowanie i zdołał dotrzeć z Rumunii do Bułgarii. Planował opanować miasto Wraca, ale w drodze do tej miejscowości oddział poniósł ciężkie straty w starciach z Turkami, podczas których Christo Botew zginął bohaterską śmiercią 2 czerwca 1876 r. Ten dzień od 1884 roku jest obchodzony jako Dzień Botewa i Poległych za Wolność i Niepodległość Bułgarii.

Z okazji święta, Bułgarski Instytut Kultury zaprezentuje dwa filmy dokumentalne:



Batak – dolina świętych



reżyseria: Stepan Polyakov, scenariusz: Stepan Polyakov i Aleksandar Perpeliev

Film jest w angielskiej wersji językowej z napisami bułgarskimi.



Film opowiada o wokaliście amerykańskim Jeffie Grovsie z teksaskiej grupy rockowej Small Stars. Podróżuje on w głąb Bułgarii i dociera do Bataku. Odkrywa piękno tego starego miasta i jednocześnie okrutną historię dziejów, które miały tu miejsce ponad wiek temu. Jeff obserwuje miasto oczami Januariusа MacGahanа – znanego irlandzkiego dziennikarza i korespondenta wojennego. Amerykański dziennikarz opisał dzieje Powstania Kwietniowego z 1876 roku w Bataku. Po kilkudniowych walkach ocaleli obrońcy miasta schronili się w cerkwi „Sweta Nedelja”, która po kolejnych dniach oblężenia została podpalona. Wszyscy powstańcy i mieszkańcy miasteczka zostali zamordowani, a sama miejscowość spalona. W 2011 roku zostali oni kanonizowani przez Bułgarską cerkiew i tym samym zostali najnowszymi świętymi w rodzimym kalendarzu prawosławnym.



Mistrzowie budownictwa, którzy cofnęli czas do przodu



Reżyseria i scenariusz: Stepan Polyakov

Film jest w angielskiej wersji językowej z napisami bułgarskimi.



Pierwszy film, który odkrywa tajemnicę mistrzów budownictwa z bułgarskiego miasta Bracygowo. Przez długie lata budowali oni piękne domy, mosty, dzwonnice i cerkwie, nie korzystając z żadnych planów. W ten sposób zdobyli szacunek ludności prawosławnej, katolickiej i muzułmańskiej na terytorium ówczesnej Bułgarii. Szanowani byli przez samego władcę – sułtana imperium. Na wzór masonów żyli w zamkniętej wspólnocie, mieli własny język i tradycje.

Film otrzymał nagrodę w kategorii „Historia i kultura” podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmu Turystycznego „Na wschodnim brzegu Europy” w Weliko Tyrnowo 2015 w roku.
to przyjemne żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi....Big Grin
Odpowiedz
#2
[Obrazek: 2pshlc7.jpg]
to przyjemne żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi....Big Grin
Odpowiedz
#3
[Obrazek: 2n1gzlf.jpg]
to przyjemne żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi....Big Grin
Odpowiedz
#4
[Obrazek: i3urtz.jpg]
to przyjemne żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi....Big Grin
Odpowiedz
#5
[Obrazek: t8adt5.jpg]
to przyjemne żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi....Big Grin
Odpowiedz
#6
BIK ma nową szatę graficzną

aktualnie

http://bikpolska.pl/pl/?p=1166


a to w  najbliższym czasie

http://bikpolska.pl/pl/wydarzenia-nadchodzace/
Odpowiedz
#7
No.
A na wystawę w Łodzi nie zaprosił Angry
Iwa Petrowa Andersen (gugle znają Wink) miała wystawę pt. Jest samotność przestrzeni w galerii Re: Medium w Łodzi
Niestety do dzisiaj tj. do 03.09.2016
Byłem, widziałem a wy żałujcie Wink
Odpowiedz
#8
(03-09-2016,22:26:09)Slavekk napisał(a): Byłem, widziałem a wy żałujcie Wink

Aczkolwiek wątek autoryzowałem to później zawiesiłem promowane na forum.
Informacje mam sygnalizowane ale zwątpiłem o zainteresowaniu.
Więc jak to jest ?
to przyjemne żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi....Big Grin
Odpowiedz
#9
Piszę tutaj, bo to chyba najbardziej sensowny wątek do publikacji tej informacji, choć wystawa organizowana jest nie przez Instytut, ale pod patronatem Ambasady Smile
Wystawa pt. Skarby ze starych skrzyń. Tradycyjne ozdoby bułgarskie
Państwowe Muzeum Etnograficzne Warszawa, ul. Kredytowa 1
2 marca -30 kwietnia 2017 r
Otwarcie: 2 marca 2017, godz. 18:00 (wstęp wolny)

Zachwycające zdobieniami bransolety, pierścienie, naszyjniki i nakrycia głowy. Wystawa „Skarby ze starych skrzyń” prezentuje tradycyjne ozdoby z różnych regionów Bułgarii.
W Bułgarii ozdoby pełniły podwójną rolę – były nie tylko dekoracją, podkreślającą urodę oraz bogactwo, ale też miały właściwości magiczne. Wierzono, że służyły ochronie, zapewniały zdrowie i dobrobyt. Biżuteria tworzona na tych terenach wyróżniała się wyjątkowym bogactwem form, technik wykonania i materiałów – od złota i srebra poprzez drogocenne kamienie aż po masę perłową. Za sprawą łączenia ze sobą kilku surowców powstawały wyjątkowe kompozycje. Szczególnie efektowne były, wykonane techniką filigranu, przepiękne misterne koronki ze złota i srebra, a także inne formy dekoracji, m.in. rozety, liście czy kwiaty.
Wystawa objęta patronatem Ambasadora Republiki Bułgarii Pana Emila Jałnyzowa

Wstęp: w ramach biletu wstępu na wystawy czasowe: 10 zł – ulgowy, 20 zł – normalny.
Zakup biletów na stronie muzeum
http://www.ethnomuseum.pl/cennik.html
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  klub podróży Jarema zaprasza sproket 0 2,018 11-01-2017,13:50:41
Ostatni post: sproket

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości