Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 3.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ubezpieczenia turystyczne
#11
(22-05-2015,22:23:56)peter1974 napisał(a): sproket - moje ( raczej znajomych ) doświadczenie dotyczy BG, jak w Czechach to nie wiem
KIlka lat temu, na Słowacji, jak trafiliśmy do szpitala  (1,5 roczny syn miał wstrząśnienie mózgu) to pierwsze pytanie jakie padło w szpitalu - niebieską kartę macie, a my oczy w pięć złotych i pokazujemy im polisę PZU. Na nic tłumaczenia żee PZU ma umowę ze szpitalem na bezgotówkowe rozliczenia, na nic telefony z Polski....trzeba było i tak zapłacić gotówką
Jak byśmy kartę mieli nie zapłacilibyśmy nic!!
Wtedy w Liptowskim Mikulaszu pierwszy raz usłyszeliśmy o tej karcie - od tej pory mamy ją zawsze!!! ały rok.. na wszystkie wojaże,
A i  tak... jak Sproket ...mamy dubla, bo polisa swoją drogą musi być!!! Każdy robi jak chce!!!
Odpowiedz
#12
peter1974: w bułgarii nie miałem całe szczęście przyjemości korzystać z ich służby zdrowia, ale w czechach widziałem również, jak to funkcjonuje bez ubezpieczenia. 2 zrzuty na tych bez w 2011 i 2012 już robiłem.

myszabe: dlatego właśnie mam dubla, bo funkcjonalność EKUZ przerabiałem w praktyce. pierwsze pytanie lekarza z karetki - ubezpieczenie. jak nie masz, to cię kasują włącznie, jak w taksówce, z przejechaną do zdarzenia i od zdarzenia do szpitala kilometrówką
Odpowiedz
#13
(22-05-2015,22:23:08)dżek napisał(a): Czyli nie wart sobie głowy zawracać tym EKUZ - em i żebrać potem żeby ktoś łaskę zrobił. Polisę i tak trzeba wykupić.
Warto wyrobić, choćby dla zasady: lepiej mieć dwa ubezpieczenia niż nie mieć.
Szczególnie, że jest za darmo. Można go wyrobić w okienku lub wydrukować wniosek on-line i wysłać pocztą.
Z tym, że ja mam trochę inne obserwacje.
Wyrabiałem kartę kilka razy i przed sezonem praktycznie podchodzi się do okienka i dostaje kartę.
W sezonie czy tuż przed trzeba już swoje odstać w kolejce. Listowie też się wtedy czeka, zdarzyło mi się, że wysłałem wniosek około 2 tygodnie przed wyjazdem a kartę znalazłem w skrzynce jak wróciłem. Także polecam zrobić to z wyprzedzeniem, szczególnie że i tak jest ważna 6 m-cy.
Odpowiedz
#14
Znalazłem fajny artykuł na stronie rynekzdrowia.pl myślę, że on wszystko wyjaśnia:

Za leczenie prywatne pacjent musi zapłacić we własnym zakresie. Jak przyznaje nam Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ, wielu Polaków nie ma wiedzy, co gwarantuje EKUZ i na jakich zasadach  funkcjonuje.

- Dzięki EKUZ można skorzystać ze świadczeń zdrowotnych udzielanych w sytuacjach nagłych i niespodziewanych podczas pobytu na terytorium innego państwa członkowskiego UE/EFTA. O tym, jakie świadczenia wchodzą w zakres tych świadczeń, decyduje lekarz biorąc pod uwagę przewidywaną długość pobytu pacjenta w danym państwie - podkreśla rzecznik.

EKUZ nie daje żadnych uprawnień, jeżeli celem podróży jest planowe leczenie.

NFZ przypomina, że w większości państw członkowskich UE/EFTA obowiązuje też system współpłacenia przez pacjenta, a więc pokrywania części kosztów leczenia z własnych środków finansowych. I tak np. w Czechach obowiązuje współpłacenie za uzyskane świadczenia medyczne, pobyt w szpitalu, wezwanie lekarza do domu i wydanie leku refundowanego przepisanego na receptę. Aby uniknąć obciążenia tymi kosztami wskazane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia.

EKUZ nie zwalnia z poniesienia tych kosztów. Przed wyjazdem warto zapoznać się zasadami działania systemu ochrony zdrowia państwa, do którego planujemy podróż. Informacje takie można uzyskać w placówkach NFZ.

- Jeśli w czasie podróży pacjent potrzebuje dializ nerek, tlenoterapii, specjalnego leczenia astmy, echokardiografii w przypadku przewlekłych chorób autoimmunologicznych oraz chemioterapii to musi przed wyjazdem uzgodnić udzielenie tych świadczeń z placówką służby zdrowia w miejscu planowanego pobytu - zaznacza Troszyński.

EKUZ nie zapewnia także pokrycia przez NFZ kosztów transportu medycznego do Polski.

Oczywiście zdarzają się przypadki, gdy pacjentowi z EKUZ odmówiona jest bezpłatna porada nawet w placówce zobowiązanej do udzielenia takich świadczeń. W takim wypadku NFZ radzi, żeby prosić o imienny rachunek, najlepiej kredytowy, oraz wyjaśnienie na piśmie, dlaczego odmówiono bezpłatnego leczenia. Na tej podstawie w kraju można wystąpić do NFZ o zwrot kosztów.

Prawo do otrzymania EKUZ mają osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia.


Po przeanalizowania wszystkich informacji opisanych w powyższym artykule warto się chyba ubezpieczyć dodatkowo szczególnie gdy jedziemy z dziećmi.
Odpowiedz
#15
nie napisałem żeby EKUZ nie zabierać, natomiast nie wyjeżdżać bez dodatkowego! w\w artykuł choć trochę powinien Wam wyjaśnić, ale każdy robi jak uważa - popatrzcie co oferują towarzystwa w ramach pakietów, tzn że EKUZ tego nie oferuje, prawda? nie wybierajcie najtańszego pakietu bo 50 zl różnicy a pomoc o wiele większa i jeszcze jedna uwaga- sam wybór towarzystwa, jest kilka renomowanych potentatów i tego się trzymajcie, ich obsługa, doświadczenie, możliwości perswazji są bezcenne
ks. Tischner
„Prawdy są trzy: cała prawda, święta prawda i gówno prawda”
Odpowiedz
#16
Z wlasnego doswiadczenia wiem ze nalezy dublowac ubezpieczenia. Mialem wypadek samochodowy na Slowacji gdzie w szpitalu w Popradzie lezalem 3 tygodnie.Moje obie nogi byly polamane ,bylem po operacji kolana , po prostu koszmar. Do domu mialem ca.1200 km, a szpital zrobil swoje , padlo pytanie jak wroce i czym ? Karetka odpadala , 2 nogi w gipsie bole itd. Uratowalo mnie ubezpieczenie z ADAC , szpital wyslal faxa i samolot byl za dwa dni. Nie zaplacilem ani centa , malo tego zwrocono mi nawet za szrotowanie auta. Wypadek spowodowal Slowak ktory zasnal za kierownica , sprawa sadowa trwala 2 lata , zaangazowalem 2 adwokatow i sprawe wygralem. Zwrocono mi koszty auta , ubrania , za urazy dostalem jakies smieszne pieniadze. Znow uratowalo mnie prywatne ubezpieczenie z Zürich gdzie za kazdy dzien pobytu w szpitalu / w sumie 3 m-ce / mialem 100 DM , a na koniec za 25% uszczerbku na zdrowiu dostalem odszkodowanie. W sumie w tym wypadku byly zaangazowane az 4 ubezpieczalnie. Pisze to aby nie lekcewazyc ubezpieczenia gdyz nigdy nic nie wiadomo ?
Odpowiedz
#17
Leon, ale ile te polisy Cię kosztowały? Tobie się opłaciło ale nie każdy jest w stanie wykupić pollsę aa kilkaset złotych i bierze najtańsze opcje.
Odpowiedz
#18
(23-05-2015,21:16:49)dżek napisał(a): Leon, ale ile te polisy Cię kosztowały? Tobie się opłaciło ale nie każdy jest w stanie wykupić pollsę aa kilkaset złotych i bierze najtańsze opcje.

TUTAJ masz aktualne stawki w ADAC

edit: już bangla. podwójne http:// mi wskoczyło, dziś po południu jeszcze tego nie miałem Wink
Odpowiedz
#19
tu jest dobra strona do porównania ubezpieczeń i zapoznania się z ofertą w zależności od charakteru wyjazdu, warto poczytać - dotyczy to sezonu letniego jak i zimowego

ubezpieczenia w podróży

ja korzystam co roku z AXA Travel, wszystko załatwiam online - twa to dosłownie 10 minut
ks. Tischner
„Prawdy są trzy: cała prawda, święta prawda i gówno prawda”
Odpowiedz
#20
(23-05-2015,21:16:49)dżek napisał(a): Leon, ale ile te polisy Cię kosztowały? Tobie się opłaciło ale nie każdy jest w stanie wykupić pollsę aa kilkaset złotych i bierze najtańsze opcje.

Najtansze bylo z R+ V 10 DM rocznie i tylko poza terenem BRD , ADAC ca. 100 DM rocznie , Zürich ca.120 DM za kwartal ,bylo jeszcze AOK ale to ja placilem ca.7.5 % zarobku miesiecznie z wynagrodzenia bo to bylo ubezpieczenie podstawowe zdrowotne. Podaje ceny w DM poniewaz takie wypadki to sie codziennie nie zdarzaja ale nigdy nie wiadomo co moze sie nam przydarzyc ?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości